متن خبر

افتتاح کارگاه تولیدی ایران کیش؛کودکان کار سروسامان گرفتند

زمان درج: ۱۳۹۶/۱۲/۱۹ [۲۱:۲۳:۳۸] - زمان ويرايش: ۱۳۹۶/۱۲/۲۰ [۱۲:۴۴:۴۸] - بازديد: ۱,۲۱۸

اینجا سرشار از انرژی است، سرشار از حس کودکی، سرشار از زندگی ، اینجا که می آیی دنیا برایت حس دیگری دارد قشنگ تر می شود زیبا تر از همه زیبایی ها . صدای بچه ها روحت را صیقل می دهد ، تو را می برد به روزهایی که روزی روزگاری برای خودت بود ... روزهایی که مثل بچه های این جا پشت نیمکت ، کتاب ها را باز می کردی و با صدای بلند می خواندی ..."بابا آب داد "کودکان اینجا اما یک فرقی با کودکی من و تو دارند ... 

کودکان اینجا آن قدرها هم مثل بچگی هایمان راحت و بی دغدغه نیستند.آن ها همان هایی اند که خیلی وقت ها، زمانی که در خیابان می بینیمشان از آن ها فرار می کنیم یا حسرتی می خوریم و آهی می کشیم یا با خود می گوییم که چرا باید دراین سن و سال یا تنبک به دست در اتوبوس ها و متروها دوره بگردند ؟ و  یا با صدایی ملتمسانه بگویند :«آقا ! خانم ! یه فال می خرید.»

*به قاصدک رسیدیم

این جا خانه دل همه کودکان کار است . خانه قاصدک ... مدرسه ای برای کودکان کار . کودکانی که هنرهای نهفته در خود دارند و چون جدی گرفته نشدند به چشم نیامدند ... سفری است سخت احساسی برای ایران کیشی ها که امروز همراه با سفیر فرهنگی شان مهدی پاکدل ، به مدرسه قاصدک مدرسه این بچه های سخت کوش سرزده اند تا  وعده شان را عملی کنند وعده  این است، حمایت ایران کیش از این موسسه از کمک های مالی و دادن سیستم های کامپیوتری تا در اختیار قراردادن کارگاه آموزشی که هرچند مدتی است به این موسسه تعلق گرفته ولی حالا قراراست تا به طور رسمی افتتاح شود .

مسئولیت های اجتماعی ایران کیش ایجاب می کرد تا قدمی کوتاه بردارد دراین راه خیر . تا شاید همراه و همگام با موسسین قاصدک ، بتواند در مسیر خوشبختی بخشی از آینده سازان فردای این جامعه که شوربختانه از سوی برخی نهادها مغفول واقع شده اند گام بردارد .

جلسه با اعضای هیئت موسس قاصدک ، نمایندگان ایران کیش و پاکدل که تمام شد .. یکی از ماندگارترین صحنه های عمر هریک از ایران کیشی ها به ثبت رسید لحظه دیدن بچه ها و کلاس های درس شان .

*هنرها روشد

شاید نخستین سوال خیلی از ما این بود که با شناختی که از این بچه ها داریم ؛ شاید آن ها هنرپیشه ها را نشناسند ... اما می شناختند حتی یکی از بچه های کلاس کل داستان یکی از سریال های پاکدل را از بر بود....

هنوز که هنوز است یادآوری صوت خوش آهنگ سوزناک آن پسرک با سازش ، دلت را آتش میزند ناخود آگاه اشک درچشمت جاری می شود انگار که ازاعماق وجودش در سازخود می نواخت همین از دل برآمدن موسیقی اش بردل می نشست ...

گونه ها نمناک بودند وقتی به کلاس دیگری رفتیم تا دکلمه یکی دیگر از دانش آموزان قاصدکی را بشنویم  وقتی با صدای محکم و با صلابتش علی رغم سن پایین خود می گفت :« ما قربانیان کار و نابرابری ها هستیم ...ما کودکانی هستیم که به حرفمان گوش داده نمی شود ... وقت آن رسیده است که به پاخیزیم ما جهانی شایسته کودکان می خواهیم ... جهانی که شایسته ماست شایسته همه ما خواهد بود خداوندا یاریمان کن.....»

 

*کلاس به کلاس

قدم به قدم ، کلاس به کلاس  یک چیز تازه .... یکی، قصه گویی اش خوب است یکی خیال پردازی های شاعرانه اش ، یکی پرازشور وهیجان است و دیگر ی خجالتی و سربه زیر ... اما همه شان کودکانی هستند که امروز هم درس می خوانند و هم کار می کنند ... شاید دیدن همین هاست که باعث می شود تا به سراغ اشرف اردشیری برویم از بانیان قاصدکی تا ازاو درباره این انجمن و فعالیت های این مدرسه بپرسیم . اردشیری 14 سالی هست که در حوزه کودکان کار مشغول به فعالیت است  .او درباره انجمن قاصدک  می گوید این انجمن به عنوان حامی کودکان کار دوسال است که افتتاح شده است و امسال هشتادو سه نفر در مقطع مختلف در این مدرسه حضور دارند او می گوید : بیشترین هدف آموزش این  بچه ها در کنار پرورش آنان است آموزش ها ی فوق برنامه ، مانند نقاشی های خلاقانه  مهارت های مختلف  وهنرهایی مثل موسیقی هم دراینجا تعریف شده اند .

از حرف های اردشیری این طور برمی آید که این تعداد دختر و پسر باهم از شش سالگی تا هجده سالگی تحت پوشش قرار گرفته اند و همه آموزگاران نیز خودشان داوطلب شده اند ،  کسانی که  یا از بازنشسته های آموزش و پرورش هستند یا از معلمان شاغل که دلشان می خواهد ساعاتی را دراینجا درس بدهند.

 اردشیری می گوید : ما تلاش داریم تا درکنار درس های معمول ، مهارت های زندگی و اجتماعی از کنترل خشم گرفته تا دوست یابی و ارتباطات اجتماعی را آموزش دهیم، در کنار کتاب با داستان ها به آن ها زندگی را  آموزش دهیم.

البته از نحوه  امتحانات بچه ها هم می پرسیم که می گوید: دانش آموزان در پایان هر مقطع تحصیلی  به آموزش و پروش معرفی شده و  از طریق آنجا از آن ها آزمون و برایشان کارنامه صادر می شود .

*ای کاش بقیه هم بودند

از ایران کیش می پرسیم اردشیری می گوید : خوشبختانه توسط ایران کیش یک کارگاه تولیدی خیاطی هم برای آموزش بچه ها و هم اشتغالزایی آن ها فراهم شده است ازاین گذشته کمک های دیگری هم به ما می شود .

وی با بیان اینکه درگذشته کمک های خرد برای گذران امور مدرسه به قاصدک انجام می شد  اقدام ایران کیش برای انجام یک کار ماندگار و همیشگی در مجموعه قاصدک را بی نظیردانست و گفت کارگاه قاصدک یک اتفاق مبارک است

اردشیری می گوید ای کاش سازمان یارارگان خصوصی یا دولتی ، این حرکت ایران کیش را تکرار می کردند و حامی NGO ها می شدند  اقدامی که نتیجه نهایی اش به نفع کشورمان است .

*امکانات مرکز حرفه آموزی

او درباره مرکز حرفه آموزی که اکنون موسم افتتاحش رسیده  ی گوید : سه ماه است به همت مرکز ایران کیش یک مرکز حرفه آموزی برای کودکان کار در قاصدک راه انداختیم ،کارگاهی که هم هزینه آن و هم هزینه تجهیزاتش توسط ایران کیش فراهم شده است . کارگاهی که در آن تعدادی از بچه های بزرگ این موسسه اکنون شروع به کار کردند تا بتواننند تولیدات شان را به فروش برسانند .

 

*حرف های شنیدنی مهدی پاکدل

درگوشه این مدرسه و پس از بازدید از کلاس ها با مهدی پاکدل هم کلام می شویم کسی که از حسش درباره موسسه قاصدک می گوید : فوق العاده است دیدن اینگونه مکان ها هم  لذت بخش است و هم لازم در اینجا یک حس پر از خنده و انرژی بی پایان کودکی را می بینیم ، احساساتی که به مرور زمان در وجود انسان ها یی که فکر می کنند بزرگ شدند فراموش شده و رنگ باخته است وقتی آدم این محیط و بچه های معصوم و شاد را می بیند به همه آن احساسات دوباره تلنگری می خورد و انسان انرژی می گیرد

ازاو درباره نقش ارگان ها و نهادها در حمایت از اینگونه موسسات و اماکن مثل قاصدک می پرسیم که پاسخ می دهد: جالب است که این اتفاق مردمی رخ داده ولی از آن طرف وقتی می بینیم که برخی مسئولین با این همه سرمایه ريالی به مشکلات اجتماعی توجه  نشان نمی دهند نا امید می شویم . اینکه قاصدک  با یک سرمایه اندک همه این بچه ها را می تواند به یک مسیر درست و خوب هدایت کند اتفاق بزرگی است . البته قطعا دولت هم فعالیت هایی دراین زمینه می کند ولی این فعالیت ها کم است، آنقدر که مردم خود برای برطرف کردن این کار دست به کار شده اند. امیدوارم که اینگونه خدمت رسانی از طرف نهادها و ارگان ها  بیشتر شود

و ازایران کیش سوال می کنیم و اینکه یک شرکت پرداخت در کجای این مسیر و ماجرا قراردارد: این جزو مسئولیت های اجتماعی شرکت ایران کیش است که چنین اقداماتی انجام دهد. در طول مدتی که بااین شرکت، همکاری کرده  ام ، دیده ام که چه بی سرو صدا وظایف خودش را دراین حیطه انجام می دهد.

از پاکدل درباره نقش چهره ها دراینگونه موضوعات می پرسیم  و اینکه ایا نمی ترسد مورد قضاوت برخی از رسانه ها دراینباره قرار بگیرد ؟که پاسخ می دهد: حضور دراین مراسم ها تا زمانی که شکل ریاکاری پیدا نکند و دردی را دواکند چرا بد باشد ؟ اصلا به شما برچسب هایی مثل ریاکاری هم بزنند اما وقتی خود شما احساس خوبی از اینجا آمدن پیدا کنید و احساس کردید بچه ها با وجود تو لبخند زدند و خوشحال شدند این موضوع چه ایرادی دارد؟ پس همیشه تا کاری از دستمان بر می آید باید آن را انجام دهیم و  ترسی هم از قضاوت های زود هنگام نداشته باشیم .

*و افتتاح مرکز حرفه آموزی

و اکنون وقت افتتاح رسمی این مرکز حرفه آموری فرارسیده ... روبانی که توسط مهدی پاکدل پاره می شود تا شاید نمادی از آغاز رسمی کارگاه بچه های قاصدکی باشد.

 به سراغ بعضی از بچه های کارگاه هم می روم «فهمیه» حدود یک هفته است که در اینجا مشغول به کار است می گوید از هشت و نیم صبح تا 5 غروب اینجا کار می کنم وقتی از مشکلات و کمبودهای کارگاه می پرسم راضی است و می گوید شکر خدا تولیدات روزانه خوبی داریم. چون سرپرست نداریم و با مادرو خواهرم زندگی می کنیم؛ خوشحالم که دراین کارگاه مشغول به کار شده ام و می توانم کارکنم   

«صبور» هم که چندسالی است با کارکنان این انجمن آشنایی دارد می گوید حدود یک ماه است که در این تولیدی میایم و خیاطی می کنم.. او اضافه می کند:برای این کار حدود یک هفته آموزش دیده ایم و امکاناتی که امروز داریم از آن چیزی که خودمان انتظار داشتیم بیشتر است

«رعنا»هم از بیست و دوم دی ماه شروع به کار کرده است و می گوید خدار شکر که در کارگاه مشکلی نداریم.

فاطمه هم که از یک ماه پیش شروع به کار کرده، می گوید امکانات تا به امروز خوب بوده است   

*نتیجه خوب

گرفتن چند عکس یادگاری، با پاکدل و بچه ها با معلمان و قاصدکی ها تکمیل پرونده یک روز خوب است . روزی که نتیجه عملی اش  تهیه یک مرکزحرفه آموزی ، چند سیستم کامپیوتری ، میزو صندلی و حمایت های مالی توسط ایران کیش برای انجمن قاصدک و این مدرسه شد.آخرین اخبار

{{ item.Title }}

{{ item.Title }}

{{ item.UpdateDateTime.DisplayDateTime }}

بیشتر بخوانید